"MAM HAKA NA RAKA"

Opublikowane 01.03.2013
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Dnia 28 lutego 2013 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie uczniowie promowali walkę z nowotworem skóry - czerniakiem. Jest to kampania w ramach akcji "MAM HAKA NA RAKA". Ich hasłem przewodnim było: "STAND UP TAKE ACTION" co oznacza : "Wstań i Zacznij Działać". Działania profilaktyczne przeprowadził 4-osobowy zespół, w skład którego wchodziły : Monika Zwolińska, Sylwia Mazuś, Ola Chwalisz oraz Monika Szyszkowska. W akcji pomagało im wielu uczniów różnych klas, zarówno Technikum, jak i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uczniowie w ramach kampanii pracowali już ponad miesiąc, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Młodzież udekorowała całą szkołę symbolami tej akcji, a także rozwiesiła informacje na temat tego typu nowotworu tak, aby zachęcić rówieśników do zainteresowania się akcją. Już przed feriami uczniowie RCEZ zostali zapoznani z podstawowymi informacjami, a wielu z nich podpisało też deklarację o zapoznaniu się z nowotworem skóry. Dziewczyny przeprowadziły lekcje dla innych klas z dokładnymi informacjami i ciekawostkami .

  Aby zwiększyć grono osób zachęcanych do profilaktyki, mimo niskich temperatur zespół wraz z innymi uczniami wyszedł na miasto z transparentami i innymi symbolami. Podczas marszu rozdawano ulotki, rozmawiano z różnymi ludźmi, aby uświadomić ich o działaniu promieni UV oraz zmianach w skórze ludzkiej i ryzyku zachorowania.

  Uczniowie biorący udział w akcji uważają, że sprawiło im to wiele przyjemności i satysfakcji. Mają nadzieję, że dzięki tej akcji wiele ludzi zainteresuje się swoim zdrowiem i będzie wykonywać badania profilaktyczne. Kto wie może tego typu kampania uratuje życia ludzkie poprzez wczesne wykrycie tej choroby? Pragną oni również podziękować wszystkim  rówieśnikom którzy pomogli oraz zainteresowali się akcją, nauczycielom, a szczególnie osobom przechodnim, które poświeciły im troszkę czasu.

  Marcin Socha

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram