85 – lecie RCEZ w Lubartowie

Opublikowane 27.11.2012
Autor Ilona Puła
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Dnia 27 listopada 2012 roku w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej świętowano jubileusz szkoły, który był niecodzienną okazją powrotu do początków szkolnictwa zawodowego w Lubartowie. Oto 27 listopada 1927 roku w sali posiedzeń Rady Miejskiej w Lubartowie odbyło się zebranie władz w sprawie zorganizowania szkoły. W wyniku dyskusji uchwalono założenie Szkoły Zawodowej Dokształcającej. Obecny budynek szkoły mieści się przy ulicy 1 Maja od 1965 roku. Od 1 września 2000 roku szkoła nosi nazwę Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie. Dziś Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej jest placówką kształcącą na potrzeby coraz bardziej zmiennego rynku pracy. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom przekształca istniejące szkoły i tworzy nowe, łącząc tradycję z nowoczesnością.

  Obchody jubileuszu szkoły utrzymane były w tonie sentymentalnej podróży w przeszłość... Jednak zanim udaliśmy się w tę pełną wzruszeń podróż miało miejsce ślubowanie uczniów klas pierwszych Technikum Zawodowego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 1. W ten sposób w szeregi braci uczniowskiej oficjalnie przyjęliśmy uczniów, którzy rozpoczęli naukę od 1 września 2012 roku.

  W tym miejscu warto dodać, że w uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Ksiądz kanonik Józef Huzar, Starosta Powiatu Lubartowskiego Fryderyk Puła, członek Zarządu Powiatu Tadeusz Kasperek, przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Czubacka. Przybyli goście skierowali wiele miłych słów do Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i uczniów klas pierwszych. Życzyli uczniom wiary we własne siły, wytrwałości w dążeniu do celu, radości oraz samych sukcesów.

  Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana  i przedstawiona przez uczniów klasy 2 TB i 3 TB. Zebrani mogli obejrzeć prezentację multimedialną pt. „Przeszłość zapisana w pamięci jest częścią teraźniejszości”, która uatrakcyjniona została występami na żywo: mistrzowską grą na akordeonie, recytacją utworu Władysława Broniewskiego „Ballady i romanse”, scenką rodzajową pokazującą – troszkę z przymrużeniem oka - zajęcia warsztatowe. Wracając do prezentacji, trzeba podkreślić, że szczególnie zdjęcia i dokumenty sprzed wielu lat wywołały emocje. Można było odczytać treść protokołu numer 1 (z 27 listopada 1927) z zebrania w sprawie zorganizowania Szkoły Zawodowej Dokształcające oraz przypomnieć wygląd świadectw z lat trzydziestych. Przedstawiono na fotografiach budowę szkoły, hali sportowej i kortów tenisowych. Nostalgię wywołał wygląd warsztatów i wyposażenia sal lekcyjnych sprzed kilkudziesięciu lat. W dalszej kolejności zaprezentowane zostały zestawienia wydarzeń szkolnych oparte na kontraście: dawniej i dziś. Były to między innymi: ślubowanie klas pierwszych, obchody jubileuszowe, studniówka, egzamin maturalny, konkursy i wycieczki. Na zakończenie części artystycznej można było usłyszeć  piosenkę Maryli Rodowicz „Ale to już było„ i zespołu Perfekt „Niepokonani” w wykonaniu uczennicy z klasy 1 TEk Wiolety Flisiak.

  Po zakończeniu uroczystości przybyli gości, nauczyciele i uczniowie mieli możliwość obejrzenia okolicznościowej wystawy zatytułowanej „Historia szkoły. 1927 – 2012”, gdzie zaprezentowano najstarsze kroniki szkoły oraz księgi uczniów z lat trzydziestych i czterdziestych.

  To wielkie szkolne wydarzenie – jubileusz 85-lecia jeszcze przez długi czas z pewnością będzie okazją do wspomnień. Jesteśmy przekonani, że RCEZ będzie dalej tak prężnie funkcjonowało, kształcąc kolejne pokolenia młodzieży przez następne 85 lat!

  Opracowały: Edyta Konior i Iwona Mocior

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram