Pokaz filmu o pacyfikacji strajku

Opublikowane 05.12.2011
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • „Próba generalna. Strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej Listopad-Grudzień 1981”

  Pokaz filmu o pacyfikacji strajku

  W dniu 02.12.2011r. odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie premiera filmu dokumentalnego opowiadającego o strajku w WOSP w Warszawie i motywacjach podchorążych biorących w nim udział.

  W projekcji filmu wzięli udział reżyser pani Anna Pietraszek oraz uczestnicy strajku i historycy, w tym pan Leszek Rysak z IPN, który poprowadził panel dyskusyjny. Wśród zaproszonych podchorążych byli bohaterowie naszej prezentacji z ubiegłego roku szkolnego z projektu pt :„Kamienie pamięci- znajdź Bohatera Sierpnia ‘80” panowie Eugeniusz Wójcik i Bogdan Kaczorkiewicz. Dzięki temu, że dotarliśmy do naszych bohaterów i opisaliśmy ich losy w czasie strajku i stanu wojennego, powstała prezentacja, którą zainteresowali się historycy z IPN w Warszawie i postanowili, że wydarzenia te powinny ujrzeć światło dzienne i zostać do końca wyjaśnione, gdyż  do tej pory były „białą kartą” w historii. Dzięki pracy naszych uczniów czujemy się w małym stopniu prekursorami tego tematu. Film zostanie wysłany do szkół, aby uczniowie zapoznali się z tą trudną tematyką.

   

  Opr. Dorota Bułgajewska-Muzyka

   

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram