Historia najnowsza na wyciągnięcie ręki

Opublikowane 23.11.2011
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Historia najnowsza na wyciągnięcie ręki

  Poznawanie historii nie musi się wiązać z tradycyjnym przekazywaniem wiadomości na lekcji. Aby lekcja historii nabrała innego, bardziej rzeczywistego wymiaru, wystarczy tylko chcieć i wyjść temu wyzwaniu na spotkanie.

  W dniu 17 września 2011r. odwiedziła nasze szkolne mury pani Justyna Dudek, historyk z Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Celem wizyty było przeprowadzenie lekcji z historii najnowszej. W lekcji historii wzięła udział  klasa 4 TE oraz dwóch uczniów z klasy 4 TM  Andrzej Górny i Brodzik Mariusz, którzy przygotowali na tę okazję okolicznościową gazetkę. Gościem zaproszonym była również Pani wicedyrektor Elżbieta Rola.

  W nawiązaniu do realizowanego przez Koło Historyczne projektu o historiach Żołnierzy Wyklętych, pani Dudek przekazała nam niezwykle cenne informacje na temat podziemia antykomunistycznego na Lubelszczyźnie oraz zaprezentowała film ukazujący działania Oddziału legendarnego kapitana AK Zdzisława Brońskiego ps; „ Uskok”.

  Najważniejszym przesłaniem spotkania i myślą, która nam towarzyszyła było pytanie:

  Co należy zrobić, aby dostrzec historię, tak nam bliską -  historię naszego regionu?

  Odpowiedź okazała się banalna. Historii nie należy szukać tylko w podręcznikach, przedmiotach, dokumentach, ale przede wszystkim w ludziach, którzy nas otaczają. Wielu ludzi, być może dziadkowie, rodzice, sąsiedzi czy znajomi noszą w sobie czasami fascynującą, niepowtarzalną  historię swojego życia. Jest ona świadectwem wydarzeń

  i czasów, które bezpowrotnie minęły, ale pozostały nadal we wspomnieniach ludzi. Niezwykłe biografie zwyczaj­nych- niezwyczajnych ludzi czekają nadal na swoich odkrywców.

  Zapraszam do poszukiwania i poznawania historii regionalnej w Kole Historycznym!

  Dorota Bułgajewska-Muzyka

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram