Europejski Dzień Języków Obcych

Opublikowane 07.10.2011
Autor Ilona Puła
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Europejski Dzień Języków Obcych - „Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu…”
  Antoni Czechow

  26 września został ogłoszony przez Radę Europy dorocznym Europejskim Dniem Języków Obcych. Inicjatorzy podkreślają znaczenie nauczania w ciągu całego życia – nauczania ustawicznego. Mówić językiem drugiej osoby oznacza bowiem uczynić krok ku niej, znieść bariery i lęki. Kształcenie językowe i komunikowanie się w różnych językach pomaga nam upowszechniać koncepcję różnorodności kulturowej i wzajemnego zrozumienia na naszym kontynencie.

  Rada Europy podkreśla swój udział w popularyzacji różnych języków poprzez Internet, w którym szeroka publiczność ma dostęp do stałego serwisu informacyjnego w dwóch oficjalnych językach francuskim i angielskim. Istotne teksty istnieją też w językach wszystkich krajów członkowskich Rady Europy. Tworzone są również nowe portale w językach niemieckim, rosyjskim i włoskim.

  Dlaczego powinniśmy obchodzić Europejski Dzień Języków Obcych?

  • Większość ludzi uważa, że wszyscy powinni znać jakiś język obcy, jednak w wielu krajach jedynie połowa mieszkańców zna języki obce.

  • Nigdy wcześniej nie istniało tak wiele możliwości pracy czy nauki w innym kraju europejskim – jednak nieznajomość języków obcych uniemożliwia wielu osobom korzystanie z nich.

  • Globalizacja i struktury własności w biznesie sprawiają, że obywatela coraz częściej muszą znać języki obce, aby coraz lepiej pracować we własnym kraju.

  • Europa jest zasobna w języki – istnieje ponad 200 języków europejskich. Jest to ważne bogactwo, które należy uznać, wykorzystać i chronić.

  • Uczenie się języków innych ludzi pomaga nam się wzajemnie zrozumieć i przekroczyć różnice kulturowe.

  • Nauka języków przynosi wiele korzyści młodym jak i starszym – nigdy nie jesteś zbyt stary, by uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie otwiera przed Tobą ich znajomość.

  Zatem uczmy się języków obcych, nie zwlekajmy, zacznijmy od zaraz.

  Dzień Języków Obcych jest w naszej szkole obchodzony od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Jest to świetna okazja aby ich uaktywnić. Uczniowie chętnie przychodzą z pomysłami i z wielkim zaangażowaniem biorą udział w tej imprezie. W tym roku nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu Pani Alicji Tomlinson w języku angielskim na temat stereotypów dotyczących Wielkiej Brytanii panujących w szerokiej świadomości społecznej. Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami kulturalnymi, sportowymi oraz społeczno-politycznymi dotyczącymi Wielkiej Brytanii a także poznali niektóre ciekawe zwyczaje.

  Zespół nauczycieli języków obcych przygotował różnorodne konkursy językowe, których celem było uświadomienie młodzieży, jakie szanse mogą otworzyć się przed nimi  w przyszłości dzięki znajomości języków europejskich. Uczniowie wykazali się również umiejętnością promowania naszej szkoły w języku obcym, za co im serdecznie dziękujemy

  Na szkolnych korytarzach rozbrzmiewała muzyka, z krajów, których języków uczymy się w naszej szkole, ale również z krajów całego świata. Uczennice klasy 2TEk przygotowały również gazetkę szkolną, przypominającą o obchodach Europejskiego Dnia Języków Obcych.

  Dziękujemy uczniom, którzy aktywnie bawili się z nami. Pamiętajcie - bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu

  Opracowała: Edyta Kozieł

  Galeria zdjęć > >

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram