2024
Rok 2024 z całą pewnością zapisze się w kartach pamięci Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie jako czas znaczących zmian, dużych inwestycji i rozwoju placówki, która wychodzi naprzeciw współczesnym wyzwaniom i aktualnym potrzebom naszych uczniów oraz rynku pracy.
Oferta edukacyjna szkoły została poszerzona o zupełnie nowy kierunek- technik mechatronik, który dzięki edukacji interdyscyplinarnej, łączącej wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin, tj. mechanika, automatyka, elektronika czy informatyka, umożliwia pracę w wielu dziedzinach gospodarki, zapewnia satysfakcjonujące zarobki, a także rozwój zawodowy i osobisty. Realizacja zadań dydaktycznych możliwa jest dzięki organizacji najnowocześniejszej w województwie lubelskim pracowni pneumatyki przeznaczonej do nauki projektowania, montażu i eksploatacji układów zasilanych sprężonym powietrzem, wyposażonej w cztery stanowiska zawierające zestawy zaworów sterujących, siłowników, przekaźników i innych akcesoriów służących do budowy układów pneumatycznych i elektropneumatycznych. Pracownia powstała ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków EFS w ramach projektu „Profesjonaliści z Powiatu Lubartowskiego” zadanie 12.4 Kształcenie zawodowe.
Historyczną wręcz inwestycją można nazwać także powstanie na terenie szkoły nowoczesnego kompleksu boisk sportowych: boisko wielofunkcyjne do koszykówki, siatkówki i badmintona oraz boisko piłkarskie o sztucznej nawierzchni trawiastej, 60 metrowa bieżnia, skocznia do skoku w dal i siłownia zewnętrzna. Na ten cel Zarząd Powiatu Lubartowskiego pozyskał 6 643 498,84 zł zł z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.
Szkoła intensywnie angażuje się w działania ekologiczne i prozdrowotne. Porozumienie podpisane ze Związkiem Gmin Ziemi Lubartowskiej na realizację projektu ,,Ty też możesz być eko” zaowocowało dobrymi praktykami w edukacji i wychowaniu naszej młodzieży. Na terenie placówki powstał także ,,Mini sad jabłkowy” jako efekt projektu ,,Tradycyjny sad” oraz skalniak stworzony przez uczniów i nauczycieli w ramach ,,Tygodnia przedmiotów przyrodniczych”.
Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie po raz kolejny otrzymuje prestiżowe wyróżnienia w Programie Certyfikacji Szkół WSEI. W tym roku są to: pierwsze wyróżnienie w kategorii ,,Innowacyjna Inicjatywa” za projekt ,,RCEZ miejscem pozytywnych emocji” oraz tytuł ,,Szkoła Innowacji 2024”.
2023
Kontynuując bogate tradycje i wspaniałą, niemal 100 letnią historię, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie dąży do nieustannego rozwoju i dzięki staraniom całej społeczności szkolnej jest rozpoznawalną w środowisku lokalnym i cenioną placówką edukacyjną.
Nasza baza dydaktyczna została w roku 2023 poszerzona o trzy nowe pracownie: obróbki cieplnej metali, spawalnię oraz nowoczesną ekopracownię OZE, która przyczyniła się do kształtowania postaw proekologicznych oraz zwiększenia świadomości ekologicznej młodego pokolenia, a także stała się przyjaznym miejsce do nauki i rozwijania zainteresowań uczniów. W wyniku realizacji projektu ,, Logika ekologii” w szkole powstał także ,,Kącik ekologiczny”, a na placu szkolnym posadzono drzewa tlenowe, kwiaty i zioła, w trosce o dobrostan psychiczny i fizyczny naszej społeczności.
Szkoła nawiązała również współpracę z instytucjami, które nie tylko wpływają na podniesienie jakości procesu dydaktycznego, ale także dają realne szanse rozwój naszym uczniom oraz perspektywę zatrudnienia po zakończeniu nauki. Wśród nich znalazły się między innymi Politechnika Lubelska, Polskie Zakłady Lotnicze Świdnik czy firma Leadec Poland, wiodący dostawca usług technicznych.
Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie nie mogą narzekać na nudę. W szkole nieustannie organizowane są działania, które pozwalają im rozwijać swoje pasje, odkrywać talenty, mocne strony i wzbogacać wiedzę w ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Wśród wielu zrealizowanych projektów znalazły się liczne konkursy techniczne, językowe, artystyczne i sportowe. Organizowano też wycieczki krajoznawcze i związane z kierunkami kształcenia oraz akcje edukacyjne, charytatywne i społeczno- wychowawcze.
Wśród wielu sukcesów, jakie w tym roku zapisane zostały na koncie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, wyróżnić należy: przyznanie Nagrody Ministra Edukacji Narodowej Pani Dyrektor Szkoły Dorocie Bułgajewskiej- Muzyce, tytuł ,,Lider Innowacji” w Programie Certyfikacji Szkół WSEI w kategorii Innowacyjna Inicjatywa za projekt ,,Kreatywny Wolontariat RCEZ”, wyróżnienie w konkursie ,,Złote szkoły NBP” za edukację finansową, trzy indeksy na Uniwersytet Warszawski zdobyte przez naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Geologicznej OKAWANGO, III miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Filmowym dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpiecznie z Niebezpiecznymi Substancjami w Gospodarstwie Rolnym” oraz liczne Stypendia Starosty Lubartowskiego.
2022
Rok 2022 r. wypełniony był sukcesami uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, którzy zostali finalistami i laureatami prestiżowych konkursów i olimpiad przedmiotowych. Niektórzy wywalczyli sobie indeksy na uczelnie państwowe i bez postępowania kwalifikacyjnego zostaną studentami wymarzonych kierunków, gdy tylko zdadzą maturę.
Zaszczytny tytuł ,,Lidera Innowacji” w X Jubileuszowej Edycji Projektu Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie został przyznany Pani Dyrektor Dorocie Bułgajewskiej-Muzyce z kategorii ,,Dyrektor- Lider Innowacji”, Regionalnemu Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie w kategorii ,,Szkoła Innowacji” i uczennicy naszej szkoły w kategorii ,,Uczeń- Lider Innowacji”. Projekt miał na celu wyróżnienie pod kątem realizacji nowatorskich pomysłów, wspierania kreatywności uczniów, czy aktywności w promowaniu przedsiębiorczości, realizację współpracy międzynarodowej oraz przeprowadzanie niestandardowych i innowacyjnych projektów.
Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia, pod kierunkiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu, działając na rzecz społeczności lokalnej, wyremontowali pomieszczenia siedziby PCK w Lubartowie. Prowadzono również wewnętrzne prace remontowe mające znaczny wpływ na estetykę naszej szkoły. Warto zaznaczyć, że uczniowie brali czynny i aktywny udział w wielu działaniach, co pozwoliło im poszerzyć zakres wiedzy i umiejętności zdobywanych podczas zajęć praktycznych.
W 2022 r. naszą szkołę wybrała rekordowa liczba absolwentów szkół podstawowych, a od września kształcimy uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w dwóch nowych zawodach- drukarz offsetowy i drukarz fleksograficzny.
2021
Trudny czas pandemii, zdalnego nauczania i izolacji społecznej nie zatrzymał dążeń Dyrekcji, nauczycieli i uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie do podnoszenia jakości kształcenia, własnych umiejętności i realizacji śmiałych projektów.
24 września 2021 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu upamiętniającego losy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, który powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej, a namalowany został przez lubartowskie plastyczki: Małgorzatę Wronowską i Edytę Weremczuk.
Po raz pierwszy w naszej szkole nauczyciele historii, we współpracy z Fundacją Kwartalnika ,,Wyklęci”, zorganizowali także cykl lekcji ,,Spotkania z historią”, na które zaprosili wybitnych gości przybliżających naszym uczniom losy żołnierzy wyklętych, polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.
Szkoła nawiązała także współpracę z MKS ,,Lubartów”.
Młodzież Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie uczestniczyła w wielu konkursach i projektach, zdobywając tytuły laureatów, ,,Liderów wiedzy i ochrony środowiska”, a także stypendystów ,,Lubelskiej Kuźni Talentów”. Dodatkowo prężnie działał wolontariat, w ramach którego uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunami, uczestniczyli w wielu akcjach charytatywnych i działaniach humanitarnych.
Od 2021 r. w Technikum Zawodowe kształci uczniów w nowym kierunku- technik rachunkowości, a w Branżowej Szkole II stopnia pojawiła się możliwość kontynuacji nauki w zawodach technik robót wykończeniowych w budownictwie i technik handlowiec.
2020
Rok szkolny 2020/2021 przynosi reorganizację placówki. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej prowadzi kształcenie w szkołach: Technikum Zawodowe, Branżowa Szkoła I stopnia nr 1, I Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. Dodatkowo do placówki wcielona zostaje Bursa Szkolna w Lubartowie. Zmiany następują także w kadrze kierowniczej. Dyrektorem RCEZ zostaje mgr Dorota Bułgajewska – Muzyka, zaś na stanowiska wicedyrektorów powołane zostają: mgr Eliza Gajownik, mgr Magdalena Guz oraz mgr Elżbieta Mizio. Kierownikiem Centrum Kształcenia Zawodowego zostaje mgr inż. Jarosław Lemieszek.
Mimo wielu trudności związanych z pandemią przeprowadzono remonty sal lekcyjnych w szkole i w budynku bursy, gdzie odnowiono i adaptowano do potrzeb uczniów i nauczycieli aż siedem pomieszczeń i korytarz oraz kompleksowo wyremontowano sale w budynku szkoły i na warsztatach szkolnych. Doposażono pracownie budowlane, elektroniczne, ekonomiczne w sprzęty niezbędne do prowadzenia zajęć zgodne z podstawą programową kształcenia w zawodach i wykonywania prac remontowych