Lata powojenne
1946-1999
Dzięki Juliuszowi Czermińskiemu już 1 września 1944 roku, tuż po ogłoszeniu Manifestu PKWN, szkoła rozpoczęła swoją powojenną działalność. Nosiła nazwę Publiczna Szkoła Dokształcająca i liczyła 209 uczniów. Zwiększono liczbę godzin nauczania z 9-ciu do 20-tu tygodniowo, a w 1946 roku Juliusz Czermiński został powołany na etatowego dyrektora szkoły.
Zatrudniono instruktorów zawodu, przeniesiono naukę z godzin popołudniowych na poranne. Nauczycielami przedmiotów ogólnych byli nauczyciele miejscowego gimnazjum, zaś nauczycielami zawodu miejscowi rzemieślnicy. W tym też roku przeniesiono szkołę do budynku obecnego Gimnazjum Nr2 przy ulicy Lubelskiej, gdzie oddano do dyspozycji cały parter budynku. Szkoła była już powszechnie dostępna i bezpłatna. W 1947 roku szkoła zmieniła nazwę na Publiczna Średnią Szkołę Zawodowa, dostosowując programy nauczania do potrzeb rynku prac. W roku 1950 nastąpiła zupełna reorganizacja szkoły, która otrzymała nazwę Zasadnicza Szkoła Metalowa. Skrócono okres nauki do dwóch lat, kształcąc ślusarzy, introligatorów i krawców. Placówka prowadziła własne warsztaty praktycznej nauki zawodu. W roku szkolnym1952/53 otwarto wydział ślusarza maszynowego, a w roku 1955/56 ślusarza uniwersalnego. Szkoła zaczęła borykać się z problemami. Pojawiły się nawet propozycje jej likwidacji. Placówka po raz kolejny dostosowuje swój profil do aktualnych potrzeb rynku pracy, odpowiadając na zapotrzebowanie na pracowników budownictwa w roku szkolnym 1956/57 organizuje kształcenie w zawodzie murarz-zdun. Rok szkolny 1957/58 przynosi kolejne zmiany. Przyjęto nazwę Szkoła Rzemiosł Budowlanych, kształcąc wyłącznie w zawodach budowlanych takich jak: murarz, tynkarz, hydraulik-instalator w cyklu 3-letnim, dając jednocześnie podbudowę do trzyletniego Technikum Budowlanego. Szkoła odczuwała głównie brak własnych warsztatów i internatu. Brakowało nauczycieli, pomocy naukowych, nie ma wyposażenia. Dzięki usilnym staraniom dyrektora szkoły Juliusza Czermińskiego, a także dużemu zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli, wybudowano nowy obiekt. Tu należy wspomnieć, że wznieśli go sami uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zawodu. Pozwoliło to na zgromadzenie 12 maszyn do warsztatu szkolnego i wielu pomocy naukowych (1959r.).
W roku 1962, po śmierci Juliusza Czermińskiego, dyrektorem szkoły został mgr Stanisław Więcierzewski. W tym czasie zapadła decyzja budowy nowego obiektu szkolnego. Prace rozpoczęto od wmurowania kamienia węgielnego pod nowa szkołę "Pomnik Chwały Oręża Ludowego Wojska Polskiego". Patronat nad budową objęło Wojsko Polskie, które jednocześnie było także inwestorem. Wykonawcą było Lubelskie Przedsiębiorstwo Budowlane, które prowadziło roboty ziemne i wykończeniowe. Dodatkowo każda klasa przeznaczyła 8 godzin tygodniowo z czasu wolnego na pomoc przy budowie. W roku 1963 stanowisko dyrektora powierzono mgr. Stanisławowi Enerlichowi, który zaangażował się w budowę i doposażenie szkoły, swoją postawą tworząc atmosferę ciepła i życzliwości, sprzyjającą pracy. Kolejne ważne wydarzenie w historii szkoły przyniósł rok 1965. Wtedy Szkoła Rzemiosł Budowlanych wyprowadziła się z budynku Szkoły Powszechnej przy ul. Lubelskiej do własnego nowo wybudowanego obiektu przy ul. 1 Maja 82. Nowa siedziba szkoły wzniesiona została na ładnie położonym terenie o powierzchni 3 ha. Obiekt składał się z piętrowego budynku szkolnego z jedenastoma salami lekcyjnymi, przestronną salą historii, mogącą pełnić funkcję np. sali konferencyjnej lub widowiskowej, biblioteką, halą sportową, zapleczem, pokojem nauczycielskim, szatnią oraz pomieszczeniami dla administracji. Oddzielny budynek zajmował internat z miejscami dla 220 uczniów. Warsztaty szkolne ulokowano w osobnym budynku z ośmioma pracowniami do praktycznej nauki zawodu, szatnią, świetlicą, biurami dla administracji warsztatowej oraz wiatą magazynową. Nie zapomniano także o mieszkaniach dla nauczycieli. Cztery z nich znajdowały się w budynku stanowiącym skrzydło szkoły, natomiast cztery kolejne w parterowym budynku wolno stojącym, stanowiącym zaplecze w czasie budowy. Uroczystość przekazania nowego obiektu Zasadniczej Szkoły Budowlanej i Technikum Budowlanego w Lubartowie odbyła się 30 października 1965 roku. Wtedy też szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez rodziców.
Po przejściu Stanisława Enerlicha do Wydziału Oświaty przy Powiatowej Radzie Narodowej w Lubartowie na stanowisko zastępcy inspektora szkolnego, kierownictwo objął we wrześniu roku 1968 mgr Aleksander Sławecki, który z powodu choroby odchodzi w połowie roku szkolnego, a obowiązki dyrektora przejmuje inż. Władysław Różniewski.
W roku 1970 kierownictwo objął dyrektor mgr Roman Kornacki. Rozpoczął się okres intensywnego rozwoju szkoły, poddano modernizacji cały obiekt, w wyniku którego uzyskano dodatkowe pomieszczenia oraz poprawiono warunki pracy szkoły. Zwiększyła się liczba sal lekcyjnych o 4 w szkole i w warsztacie szkolnym o 3, w internacie zorganizowano 3 dodatkowe świetlice na skrzydłach dla poszczególnych grup. Wybudowano dwie wiaty magazynowe, wolno stojące o powierzchni łącznej 264,5 m2 oraz ciąg magazynów i garaży. Nadbudowano piętro nad parterowym budynkiem mieszkalnym, uzyskując dodatkowo trzy mieszkania dla pracowników. Zmodernizowano sieć grzewczą i kanalizacyjną, podłączono szkołę do sieci ciepłowniczej miasta. Wybudowano szkolne boiska sportowe o powierzchni 5120 m2: boiska do piłki ręcznej i piłki siatkowej, bieżnię, skocznię uniwersalną, rzutnię do pchnięcia kulą oraz boisko trawiaste niepełnowymiarowe do piłki nożnej. Wymieniono sprzęt i pomoce naukowe szkoły, internatu i warsztatów szkolnych. Zorganizowano pracownie: elektroniczną, radiowo-telewizyjną, przysposobienia obronnego, matematyki, mechaniczną, budowlaną, języka polskiego, bhp, laboratorium do nauki języków obcych, wzorcową pracownię ślusarską, pracownię elektryczno-elektroniczną, pracownię betoniarską, dwie pracownie RTV do zajęć praktycznych, wypożyczalnię i rozdzielnię. Zorganizowano nową bibliotekę z czytelnią, klub łącznościowców, szkolną przychodnię lekarska w internacie (gabinet lekarski z zapleczem, gabinet stomatologiczny i poczekalnię z oddzielnym wejściem). Powstał wewnątrz zakładowy sklep spożywczy, zorganizowano gospodarkę magazynowo-materiałową, transport zakładowy oraz ogólnie dostępną dla pracowników i ich rodzin stołówkę. Przeprowadzono szeroki zakres prac modernizacyjnych we wszystkich niemal pomieszczeniach szkoły, udoskonalając warunki pracy, podniesiono też standard w internacie. Nad jeziorem Firlej wybudowano własny ośrodek wypoczynkowy, zapewniając jednorazowo w turnusie wypoczynek dla 8 rodzin. Wzrost bazy organizacyjno-gospodarczej powodował dalszy rozwój szkoły.
W roku 1972 Szkoła Rzemiosł Budowlanych zostaje przekształcona w Zespół Szkół Zawodowych Nr 1. W latach siedemdziesiątych organizowane są nowe jednostki szkolne: Technikum Mechaniczne dla Pracujących, Technikum Elektroniczne (w tym wydział zaoczny), Policealne Studium Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Przyzakładowa Lubelskich Hut Szkła o specjalności zdobnik szkła. W roku 1980 powołane zostaje 5-letnie Technikum Elektroniczne na podbudowie programowej szkoły podstawowej o specjalności elektronika ogólna. W roku 1986 powołane zostaje technikum Mechaniczne dzienne, 3-letnie na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności obróbka skrawaniem.
W roku 1987 oddano do użytku pomieszczenia nadbudowane nad salą gimnastyczną, przeznaczone na bibliotekę szkolna z czytelnią i zapleczem o łącznej powierzchni 90 m2. Powstają sale dla malarzy i zespołu muzycznego oraz dwie sale lekcyjne o powierzchni 150 m2 z zapleczami: sala przysposobienia obronnego i pracownia elektroniczna, będąca jednocześnie siedzibą klubu komputerowego. Znaczącym osiągnięciem w zakresie bazy była organizacja szkolnego studia RTV i radiowęzła. Szkoła wyposażona została w studio telewizji, pracującej w obwodzie zamkniętym. Telewizja wykorzystywana była do celów dydaktycznych i opracowywania własnych programów. System sieci telewizyjnej umożliwiał łączność z każdą salą oddzielnie lub łącznie ze wszystkimi salami.
W roku 1990 obowiązki dyrektora szkoły obejmuje mgr Andrzej Rycerz. Następuje dalszy rozwój szkoły. W roku 1991 rozpoczyna się budowa hali sportowej na bazie konstrukcji stalowej przekazanej przez władze miasta. Rodzice przekazali na montaż 65 mln (starych) złotych, a Rada Miejska 500 mln (starych) złotych. Budowa hali przebiegała szybko i sprawnie dzięki zaangażowaniu posła na Sejm RP II kadencji Ryszarda Kalbarczyka, nauczyciela wychowania fizycznego w naszej szkole. Dzięki staraniom posła Ryszarda Kalbarczyka szkoła uzyskała dofinansowanie w kwocie 2 mld (starych) złotych, co pozwoliło na dokończenie budowy i oddanie do użytku hali sportowej w styczniu 1995 roku.
W następnych latach zostaje wykonany remont kapitalny sieci instalacji centralnego ogrzewania i pokryć dachowych o powierzchni 2500 m2. W latach 1993-94szkoła wzbogaciła sie o 4 sale lekcyjne. Sale sypialne w internacie zaadaptowano na sale dydaktyczne. Remont sfinansowała Rada Rodziców. W 1995 roku w budynku internatu zorganizowano pracownię komputerową, a budynek gospodarczy zaadaptowano na pracownię murarską. Remonty prowadzone są na bieżąco sposobem gospodarczym, z dużym udziałem młodzieży.