Zdrowie, Bezpieczeństwo, Sport i Rekreacja w RCEZ-cie!

Opublikowane 05.06.2014
Autor Grzegorz Danił
Kategorie:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • 4 czerwca 2014 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie wystartowała Olimpiada 4X4 – zdrowie, bezpieczeństwo, sport, rekreacja – czyli integracyjny turniej szkół ponadgimnazjalnych, który swoim charakterem nawiązywał do cyklicznych konkursów międzyszkolnych, gdzie główną przesłanką jest nauka poprzez zabawę.

  Celem imprezy była integracja młodzieży z różnych środowisk szkolnych, rozwijanie umiejętności i zainteresowań uczniów, kształcenie pożądanych cech osobowości i charakteru młodych ludzi, ukształtowanie postaw aktywnego działania w różnych sytuacjach, wyposażenie uczniów w niezbędne narzędzia oraz wiedzę i umiejętności potrzebne przy organizacji tego typu imprez.

  Uroczystego otwarcia Olimpiady 4X4 dokonała Pani dyrektor szkoły Hanna Borzęcka, która powitała zaproszonych gości i uczestników. Następnie zabrał głos przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Lubartowie, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, Krzysztof Krupa, który w swoim wystąpieniu życzył młodzieży przede wszystkim dobrej zabawy.

  Galeria>>

  Podczas imprezy realizowane były działania:

  • działania z zakresu edukacji i profilaktyki zdrowotnej: zadania związane z profilaktyką antyalkoholową i antynikotynową, prezentacje multimedialne, działania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, akcja „Bezpieczna droga do szkoły”,
  • zadania mające na celu podniesienie wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie organizowania i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej: pokazy i ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy, a także pokazy bezpiecznej jazdy,
  • działania o charakterze rekreacyjno-sportowym: rywalizacja w konkurencjach sportowo-rekreacyjnych i testy wiedzy.

  W Olimpiadzie 4X4 wystartowały 10-cio osobowe reprezentacje drużyn z czterech szkół: Zespół Szkół w Kocku, Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim, Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie i gospodarze – Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie.

  Młodzież rywalizowała w konkurencjach rekreacyjno-sportowych, zmagała się w ćwiczeniach w organizowaniu i udzielaniu pierwszej pomocy oraz rozwiązywała test zawierający zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia i wiedzy z zakresu udziału Polaków w tegorocznych zimowych Igrzyskach w Soczi.

  Ostateczne wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco: I miejsce ZS w Kocku, II – RCEZ w Lubartowie, III – ZS w Ostrowie Lubelskim i IV – ZS nr2 w Lubartowie.

  Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o szkodliwości palenia tytoniu oraz spot „Kampania” i „Bez papierosa”, a także film „Śmierć czai się na drodze” – bardzo obrazowe ukazanie przyczyn, skutków i konsekwencji wypadków drogowych.

  Zmaganiom drużyn towarzyszył bogaty program przygotowanych przez organizatorów atrakcji.

  Największą z nich okazał się pokaz jazdy na motocyklu – „akrobatyka motocyklowa Stunt ” – prezentowany przez Kamila Gryzio. Kamil od kilku lat uprawia tę dyscyplinę i zajmuje czołowe miejsca na zawodach ogólnopolskich.

  Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja pojazdów zabytkowych – pojazdów, których produkcję rozpoczęto przed rokiem 1980. Wyeksponowane były m.in.: Żuk  strażacki z osprzętem,  Fiat 125p, Triumph.

  Uczestnicy turnieju i uczniowie mieli także okazję spróbować swoich sił na symulatorze jazdy, wykorzystywanym do szkolenia przyszłych kierowców w OSK „Jazek”. Symulator jest przeznaczony do szkolenia osób, które dzięki niemu mogą m.in. bezstresowo opanować obsługę wszystkich mechanizmów niezbędnych do prowadzenia samochodu, wyrobić nawyki niezbędne do prawidłowego operowania dźwignią zmiany biegów, pedałami hamulca, sprzęgła oraz przyśpieszenia i posługiwania się kołem kierownicy. Korzystając z symulatora podczas nauki jazdy, uczymy się krok po kroku jak bezpiecznie prowadzić pojazd, nie uczestnicząc jeszcze w rzeczywistym ruchu drogowym.

  Wszyscy chętni mieli także możliwość spróbować jazdy samochodem w alko goglach oraz jazdy trolejem, czyli samochodem, który na tylnej osi ma przytwierdzone kółka, co powoduje, że auto zachowuje się jak na śliskiej nawierzchni. Służy to sprawdzeniu, czy każdy, kto siedzi za kierownicą, używa dwóch rąk podczas manewrów, i czy w dobrą stronę zakłada kontrę, jeżeli zaczyna coś się dziać z samochodem.

  Olimpiada 4X4 była okazją do rozstrzygnięcia konkursu „Masz talent !” i prezentacji przez uczniów RCEZ posiadanych zdolności i umiejętności w różnych dziedzinach. Występy finalistów poprzedził taniec formacji uczniów RCEZ „Disarter”.

  W finale swój talent zaprezentowali:

  • Izabela Laszczka, klasa1W – jazda konna,
  • Sebastian Wolski 2Z – Break Dance,
  • Izabela Cur 1W – występ wokalny,
  • Cezary Buczyński 2T, Damian Buczyński 3H – pokaz akrobatyki,
  • Wioletta Flisiak 2TEK – występ wokalny,
  • Natalia Szubertowska 1TB – pokaz kapuery,
  • Karol Kozak 3TB – gra na akordeonie,
  • Piotr Głos 1TE – występ wokalny,
  • Alan Aftyka 1TB – wystawa prac artystycznych,
  • Ernest Woźniak 4TB – wystawa prac artystycznych,

  Uczestnicy konkursu pokazali się z jak najlepszej strony i prezentowali bardzo wysoki poziom. Dlatego Jury konkursu, w składzie: dyrektor RCEZ Hanna Borzęcka, wicedyrektor RCEZ Elżbieta Rola, Katarzyna Grabowska i Urszula Bednarczyk z PMDK Lubartów, Sylwia Ziemichód ze „Wspólnoty Lubartowskiej”, nauczyciel RCEZ Marcin Socha, miało bardzo trudne zadanie, by w sposób jednomyślny wskazać zwycięzcę. Po długich naradach przyznano nagrody: I miejsce – Karol Kozak, II – Izabela Laszczka, III – Cezary Buczyński. Ponadto Jury konkursu wyróżniło spontaniczny występ wokalny Bartosza Ostępa z Kocka.

  Zwycięzcy i wszyscy finaliści konkursu otrzymali nagrody pieniężne.

  Na zakończenie imprezy wystąpił absolwent RCEZ Adam „Skryty” Dejko.

  Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie turnieju.

  Szczególne podziękowania kierujemy do Starostwa Powiatowego w Lubartowie za sfinansowanie Olimpiady 4X4.

  Organizatorzy.

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram