Polacy nie odnajdują się w roli obywateli – osób współdecydujących o sprawach publicznych. To właśnie szkoła może znacząco wpływać na zwiększenie kapitału społecznego poprzez promowanie zaangażowania obywatelskiego. Jest to bardzo ważna przestrzeń dla młodych ludzi, w której odbywa się ważny proces wychowawczy. Aby mogło się to spełnić, proces ten powinien uwzględniać programy edukacyjne rozwijające kompetencje obywatelskie i społeczne.
W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie realizowany jest program „Szkolne forum samorządowe”. W ramach programu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami powiatu lubartowskiego. Młodzież miała możliwość uczestniczyć w uroczystości wręczenia Stypendiów Starosty Lubartowskiego dla najlepszych uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Lubartowski. Następnie odbyło się spotkanie z członkami zarządu powiatu. Starosta Fryderyk Puła wyjaśnił na jakiej podstawie wypłacane są stypendia i kto decyduje o ich wielkości. Uczniowie dowiedzieli się jakie są organy powiatu i ich najważniejsze zadania. Młodzież zaskoczyła wielkość budżetu powiatu i środków przeznaczanych na naszą szkołę. Wicestarosta Kazimierz Sysiak mówił o różnorodności zadań realizowanych przez powiat. Wymienił najważniejsze z nich min: oświatę, pomoc społeczną, zarządzanie infrastrukturą drogową. Uczniowie poznali jednostki organizacyjne powiatu. Członek Zarządu Radosław Guz przybliżył młodym ludziom relacje powiat – lubartowski szpital. Wspomniał o projektach unijnych związanych z pracami geodezyjnymi na terenie powiatu. Uczniowie otrzymali wybrane materiały dotyczące pracy zarządu i rady powiatu. Młodzież miała też możliwość odwiedzenia gabinetu Starosty.
Spotkanie wpłynęło na kształtowanie u uczniów postawy zaangażowania w życie społeczne i zachęci ich do „brania spraw w swoje ręce” oraz współdecydowania o sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą.
Katarzyna Marciniak