Po męsku o dojrzewaniu w RCEZ

Opublikowane 08.03.2013
Autor Ilona Puła
Kategorie:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W dniu 07.03.01.2013 r. chłopcy z klas pierwszych Technikum Zawodowego uczestniczyli w I edycji programu edukacyjnego Po męsku o dojrzewaniu. Jego celem jest promowanie zdrowego stylu życia jak również uzupełnianie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania.

  Spotkanie prowadził pan Jacek Rosiński, Prelegent Działu Edukacji i Profilaktyki Procter & Gamble DS. Polska Sp.z o.o. Program adresowany jest do chłopców klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych, jako pomoc dydaktyczna w realizacji celów ścieżki edukacyjnej z takich przedmiotów jak biologia, wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne. Prelekcja wzbogacona była pokazem multimedialnym pt: „Po męsku o dojrzewaniu”. Główny watek tematyczny wykładu dotyczył zagadnień związanych z higieną okresu dojrzewania, a w szczególności dbałości o skórę twarzy, głowy i zęby, golenia się oraz radzenia sobie z potliwością i jej konsekwencjami. Wyjaśniono wpływ hormonów płciowych na stan skóry twarzy i mechanizm powstawania wyprysków. Wyjaśniono rolę gruczołów potowych i łojowych oraz zmiany, jakimi podlegają w okresie dojrzewania biologicznego.            Prelekcja nawiązywała również do emocjonalnych trudności okresu dojrzewania manifestujących się między innymi zmianą rytmu snu i czuwania, drażliwością w kontaktach z rodzicami, poszukiwaniem akceptacji w grupie rówieśniczej. Zwrócono uwagę na znaczenie aktywności fizycznej, którą przedstawiono jako atrakcyjną formę spędzania czasu z rówieśnikami oraz sposób na odnalezienie własnego stylu, a także radzenia sobie z kompleksami okresu dojrzewania i stresem. Celem było zaprezentowanie zdrowego trybu życia jak również uzupełnienie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania. Realizacja prelekcji pomoże chłopcom w:przyswojeniu informacji o właściwej terminologii o zmianach fizycznych i psychicznych zachodzących w okresie dojrzewania, wyrobieniu właściwych nawyków higieny osobistej, głównie nawyku właściwego golenia, zrozumieniu związku aktywności fizycznej ze zdrowiem. Uczniowie oprócz wiedzy teoretycznej otrzymali specjalne zestawy edukacyjno-reklamowe.

  Galeria>>

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram