NOWA JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W RCEZ

Opublikowane 03.01.2012
Autor Ilona Puła
Kategorie:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • NOWA JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W RCEZ

  Miło nam zakomunikować, że w ostatnim czasie baza dydaktyczna naszej szkoły poszerzyła się o cenne pomoce dydaktyczne, które naszym zdaniem uatrakcyjnią i podniosą ofertę edukacyjną szkoły. Wpłynie to również na proces kształcenia, który pomoże naszym absolwentom dostosować się do wymagań współczesnego rynku pracy.

  Współczesny, dynamicznie rozwijający się rynek pracy potrzebuje min. wyszkolonych i kompetentnych operatorów i programistów maszyn sterowanych numerycznie, pracujących na rozwiązaniach technologicznych wykorzystywanych obecnie w przemyśle. Stąd też nasz zakup plotera frezującego DIGIMA VIC VR-900 wraz z oprogramowaniem. Jest to obrabiarka CNC (Computer Numerical Control komputerowe sterowanie numeryczne/cyfrowe), urządzenie służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. w drewnie, materiałach drewnopodobnych i drewnopochodnych, tworzywach sztucznych i metalach kolorowych. Od nowego semestru pracować i doskonalić się na tym urządzeniu będą uczniowie kilku klas zasadniczej szkoły zawodowej oraz uczniowie technikum mechanicznego.

  Wkrótce uruchomiona zostanie nowa pracownia układów sterowania ze sterownikami PLC, wyposażona w nowoczesne generatory funkcyjne, multimetry cyfrowe,  oscyloskopy cyfrowe, systemy mikroprocesorowe z wyposażeniem.  PLC (Programowalny Sterownik Logiczny) jest to uniwersalne urządzenie, które po zaprogramowaniu potrafi z ogromną precyzją kontrolować pracę wielu urządzeń, a nawet całych procesów przemysłowych, zapewniając ich niezawodność, pełną kontrolę parametrów i szerokie możliwości diagnostyki w przypadku awarii.  Sterowniki PLC znajdują zastosowanie prawie we wszystkich gałęziach przemysłu. Potrafią wykonywać zadania zaczynając od włączania i wyłączania różnych urządzeń, a kończąc na sterowaniu w skomplikowanych układach. Nowa pracownia będzie służyła uczniom nie tylko w procesie kształcenia, ale także jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na rynku pracy.

  Warsztaty szkolne pozyskały w ostatnim czasie nowe rusztowanie przejezdne Krause Pro Tec wys. rob. 6,3 m. Zakup ten w dużym  stopniu ułatwi i usprawni wykonywanie prac  na wysokościach. W klasach o profilu murarz, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, elektromechanik, elektryk, technik budownictwa zdecydowanie podniesienie się bezpieczeństwa pracy. Wpłynie to także na konkurencyjność warsztatów szkolnych poprzez możliwość wykonywania prac zleconych np. malarskich, elektrycznych, wykończeniowych w środowisku lokalnym. W perspektywie zakup ten podniesie jakość pracy naszych uczniów na zajęciach praktycznych.

  Następny ciekawy zakup to kolejna już w naszych pracowniach tablica interaktywna SMART Board serii 600. Jest to najwyższej klasy urządzenie, które ułatwia przeprowadzanie dynamicznych zajęć lekcyjnych. Nauczyciel może prezentować materiał lekcyjny wykorzystując duże, żywe obrazy. Uczniowie mogą doświadczyć naturalnego sposobu interakcji z materiałem lekcyjnym przesuwając litery, liczby, słowa i obrazy przy pomocy palców lub specjalnych pisaków. Wykorzystanie tablicy interaktywnej wraz z bogatym oprogramowaniem, wysokiej klasy projektorem i systemem nagłośnienia zwiększy możliwości nauczania i uczenia się. Wykorzystanie różnego rodzaju plików multimedialnych może sprawić, że zajęcia lekcyjne staną się dla uczniów ciekawym, dynamicznym doświadczeniem.

  W ostatnich dniach hala sportowa RCEZ została wyposażona w elektroniczną tablicę pomiarową wyników rozgrywek. Tablica ta obsługuje osiem podstawowych gier stałych: koszykówka FIBA, siatkówka, piłka ręczna, koszykówka NBA, tenis ziemny, halowa piłka nożna, unihokej. Posiada również funkcję stoper z dokładnością do 0,01sek. Na tablicy można wyświetlić nazwy drużyn, szkół lub sponsorów. Wszystkie te urządzenia obsługuje sterownik. Obecni i przyszli uczniowie naszej szkoły będą mogli poznać zasady obsługi sterownika do tablicy wyników oraz rozszerzyć i utrwalić wiadomości z zakresu podstawowych przepisów zespołowych gier sportowych. Jesteśmy przekonani, że tablica wyników pozwoli na profesjonalne organizowanie oraz sędziowanie zawodów sportowych różnych szczebli.

  Szkolne pracownie otrzymały również kolejne nowoczesne zestawy multimedialne. Zestaw multimedialny to gotowy do pracy komplet urządzeń, w skład którego wchodzi notebook i wysokiej klasy projektor z ekranem. Mamy nadzieję, że nowe zestawy uatrakcyjnią prowadzone lekcje i zwiększą aktywność naszych uczniów, a korzystanie z tego nowoczesnego sprzętu sprawi im wiele przyjemności.

  Wzbogacenie bazy szkoły, które uatrakcyjni niewątpliwie proces wychowania i nauczania w naszej szkole było możliwe dzięki wielkiemu wsparciu organu prowadzącemu szkołę-Starostwu Powiatowemu w Lubartowie.

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram