Jakub Kudło z 1TE uczestnikiem Finału Centralnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Kołobrzegu

Opublikowane 10.06.2013
Autor Ilona Puła
Kategorie:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • W dniach 7-9 czerwca w Kołobrzegu odbył się 36. Finał Centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" organizowany pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

  W turnieju brali udział laureaci pierwszego i drugiego miejsca eliminacji wojewódzkich. Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych tj. szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

  W pierwszym dniu zmagań uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy pożarniczej składający się z 40 pytań, na rozwiązanie którego mieli 60 minut. Jakub uzyskał zbyt małą liczbę punktów aby zakwalifikować się do kolejnego etapu.

  Pięć osób z każdej kategorii wiekowej, które uzyskały z testu najwięcej punktów wykonywało ćwiczenia praktyczne.

  Uczestnicy mieli za zadanie m.in. rozpoznać sprzęt strażacki, zbudować linię główną i gaśniczą, a także udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. W przerwach pomiędzy zadaniami praktycznymi uczestnicy mieli okazję przyglądać się pokazom straży granicznej i strażaków z komendy PSP w Kołobrzegu.

  W ostatnim dniu zmagań stoczono Finał Ustny, w którym każdy z finalistów miał odpowiedzieć na dwa pytania. Finał wyłonił zwycięzców konkursu.

  Pobyt obejmował liczne atrakcje: zwiedzanie portu i rejs statkiem „na zachód słońca”, zwiedzanie Kołobrzegu, pokazy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, która zaprezentowała możliwości swojej nowoczesnej jednostki pływającej oraz sposoby ratowania rozbitków.

  Z informacji od Jakuba wiadomo, iż poziom trudności pytań testowych oraz zadań był bardzo wysoki. Uczeń jest bardzo zadowolony z  organizacji wyjazdu i pobytu, tym bardziej, że pogoda była słoneczna i ciepła. Jakub nawiązał nowe znajomości, zdobył doświadczenie, a także nauczył się czegoś nowego. Zapowiedział, że w następnym roku na pewno weźmie udział w Turnieju.

  Eliza Gradzińska

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram