Hieronimki 2015

Opublikowane 01.10.2015
Autor Ilona Puła
Kategorie:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Dnia 30 września młodzież z klas 1TM,  2TB, 2TH oraz 2 TEK uczestniczyła w drugiej edycji Międzynarodowego Dnia Tłumacza na UMCS w Lublinie. Impreza nosi nazwę ,,Hieronimki „od imienia świętego Hieronima, patrona tłumaczy. Organizatorami byli pracownicy i studenci Zakładu Lingwistyki Stosowanej UMCS.

  W programie przewidziano liczne atrakcje. Najpierw uczniowie uczestniczyli w wykładach , które odbyły się w Auli UMCS. Zostały one rozpoczęte przez prof. Monikę Adamczyk-Grabowską, która opowiedziała zgromadzonym o problemach w tłumaczeniach ,, angielskiej poezji niepoważnej ” czyli wierszyków dla dzieci i dorosłych. Następnie mgr Maksym Dziarmaga absolwent Lingwistyki Stosowanej UMCS opowiedział słuchaczom o swojej ścieżce kariery ,stażu i pracy w Europarlamencie w Brukseli oraz o wspaniałych latach spędzonych na uczelni  UMCS .Kolejnym punktem programu był przezabawny ,, Teatrzyk Zielonej Gęsi ” w wykonaniu studentek Lingwistyki Stosowanej UMCS, który był wystawiony w języku niemieckim. Ostatni wykład ,, Tłumaczenia ustne,czyli będę Twoimi ustami...” był poświęcony różnym rodzajom tłumaczeń . Poprowadził go mgr Paweł Kozłowski. Po bardzo interesujących wykładach uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach tłumaczeniowych, na których dowiedzieli się, jakie są rodzaje tłumaczeń, czym różni się tłumaczenie konsekutywne od symultanicznego oraz jaka była historia ich rozwoju . Najbardziej interesującym momentem dnia było tłumaczenie w kabinach tłumaczeń symultanicznych. Uczniowie próbowali  tłumaczyć proste zwroty angielskie przy użyciu sprzętu, jakim posługują się profesjonalni tłumacze. Wycieczka okazał się miłą zabawą połączoną z walorami edukacyjnymi.

  Galeria>>

  Magdalena Kukla-Krzyżanowska

  Monika Gasiuk

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram