Finał I Wojewódzkiego Konkursu Poprawności Językowej „Mówię i piszę po polsku”

Opublikowane 12.04.2013
Autor Ilona Puła
Kategorie:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • „Chodzi mi o to, aby język giętki

  Powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”

  Juliusz Słowacki

  Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie podjęli wyzwanie rywalizacji o tytuł mistrza języka polskiego i przystąpili do I Wojewódzkiego Konkursu Poprawności Językowej. Celem konkursu jest propagowanie posługiwania się poprawną polszczyzną w ojczystym języku wśród młodzieży oraz motywowanie do poszerzania wiedzy i zdobywania umiejętności. Nad konkursem patronat objęli: Katedra Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Lubelski Kurator Oświaty.

  Etap szkolny konkursu odbył się w naszej szkole 14 marca 2013r. Eliminacje  polegały na przeprowadzeniu dyktanda i rozwiązaniu testu z zakresu poprawności ortograficzno-językowej. Szkolni mistrzowie poprawności językowej rywalizowali ze sobą, rozwiązując różnorodne ćwiczenia ortograficzne i językowe, sprawdzające wiadomości z zakresu ortografii, interpunkcji i kultury języka. Do tego etapu przystąpiło 24 uczniów z klas Technikum Zawodowego. Konkurs został przeprowadzony przez nauczycieli języka polskiego: panią Iwonę Mocior, panią Joannę Lipską i panią Edytę Konior.

  Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała uczennica z klasy 2 TEk Karolina Kuna. Etap ten odbył się 11 kwietnia 2013r. w I Liceum  Ogólnokształcącym w Krasnymstawie. Uczniowie z całego województwa lubelskiego starali się udowodnić, że znają poprawną pisownię. Finaliści pisali dyktando na temat obchodów świat Wielkiej Nocy. Twórcy tekstu nie szczędzili trudnych słów, z którymi uczniowie świetnie sobie poradzili, pisząc o wielkanocnym menu, gdzie nie może zabraknąć pożywnych przystawek, supersmacznych bab czekoladowo-bakaliowych i keksów, tortilli z łososiem, halibuta oraz sałatki frutti di mare. Starała się także Karolina, który była bardzo bliska nagrodzonego miejsca.

  „Popularyzacja kultury języka polskiego, krzewienie polszczyzny poprawnej i pięknej to podstawowe cele współczesnej szkoły. Sprawne posługiwanie się językiem jest niezwykle trudne. Wiedzą o tym wszyscy. Istnieje kilka niezbędnych warunków osiągnięcia owej sprawności. Trzeba dbać o poprawność języka, stosowność stylistyczną, grzeczność, prawdę i szczerość oraz piękno wypowiedzi. Nie każdy jest w stanie osiągnąć mistrzostwo, ale każdy może mniej lub bardziej próbować zbliżyć się do ideału. Prawdziwym mistrzem słowa nazwiemy tego, kto nie tylko dobrze zna dany język, nie popełnia błędów, wie, jak dostosować swą wypowiedź do określonych warunków, używając języka, skutecznie osiąga zamierzone cele, ale również wysławia się pięknie, nie stroni od humoru, żartu, wzniosłości, dąży do prawdy, szanuje swego rozmówcę.”

  Gratulujemy Karolinie i życzymy dalszych sukcesów!

  Źródło: Regulamin konkursu.

  Opracowanie: Edyta Konior

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram