Europejski Dzień Języków

Opublikowane 24.09.2013
Autor Ilona Puła
Kategorie:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków, którego zadaniem jest podkreślenie znaczenia uczenia się języków obcych w szkole i przez całe życie, a także przypomnienie o wielojęzyczności naszego kontynentu. Wielojęzyczność i dążenie do sprawnej komunikacji poprzez rozpowszechnione uczenie się różnych języków pomaga wzajemnemu zrozumieniu ludzi i ich kultur. Mówienie językiem drugiego człowieka oznacza bowiem zniesienie barier, lęków, stereotypów oraz zrozumienie różnic kulturowych, które uniemożliwiają porozumienie.

  Dlaczego powinniśmy promować idee Europejskiego Dnia Języków Obcych? Powodów jest bardzo wiele. Większość mieszkańców Europy uważa, że wszyscy powinni znać jakiś język obcy w stopniu umożliwiającym komunikację. Ponadto nigdy wcześniej nie istniało tak wiele możliwości pracy i nauki w obcych krajach, a nieznajomość języków uniemożliwia korzystanie z doświadczeń, które nie tylko poszerzają horyzonty naszego myślenia, ale zmieniają także nasze całe życie. Otwarte granice i technologie komunikacyjne sprawiają, że młody Europejczyk musi znać języki obce, aby odnaleźć się na rynku pracy - także we własnym kraju.

  Istnieje ponad 200 języków europejskich - to bogate dziedzictwo kulturowe, które należy wykorzystać i chronić. Komisja Europejska dąży do tego, aby wszyscy obywatele mówili kilkoma językami. Pod koniec okresu nauki szkolnej każdy obywatel Unii powinien porozumiewać się w co najmniej dwóch językach.

  Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole organizowane są konkursy dla uczniów: konkurs plastyczny „Język to podstawa”, konkurs na hasło promujące uczenie się języków obcych oraz konkurs „The Lord of English”. Nauczyciele języków obcych zachęcają uczniów do aktywnego udziału. Na zwycięzców czekają nagrody – niespodzianki.

  Emilia Dybała-Kozak

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram