13 października 2014 - Dniem Edukacji Narodowej i bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Opublikowane 14.10.2014
Autor Ilona Puła
Kategorie:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • Dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym, służbami medycznymi, policją i strażą pożarną uczczono w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie Dzień Ratownictwa Medycznego. Pod honorowym patronatem Starosty Lubartowskiego przedstawiono udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wypadku komunikacyjnego. Pokaz oglądali nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły oraz innych szkół z Powiatu Lubartowskiego. Akcja poprzedzona spotkaniem uczniów klas pierwszych Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 wraz z wychowawcami ze specjalistą ds. nieletnich poświęcona tematyce odpowiedzialności prawnej nieletnich. Pokazy ratownictwa służb bezpieczeństwa zaczęły się od 8.30 na boisku szkolnym. Precyzyjnym komentarzem rozpoczęto pokaz z udziałem ratowników medycznych, policji i straży pożarnej. Przedstawiono przykład zdarzenia, które dotyczyło wypadku z udziałem rowerzysty oraz samochodu osobowego. Strażacy we współpracy z ratownikami medycznymi w profesjonalny sposób pomogli wydobyć poszkodowanego zakleszczonego w aucie, które wjechało do rowu. Za pomocą specjalnego sprzętu m.in. nożyc do cięcia metalu usunięto drzwi oraz dach pojazdu. Następnie ratownicy ułożyli osobę poszkodowaną na specjalistycznych noszach, udzielili jej pierwszej pomocy, a następnie zabrali do szpitala. Zwrócono uwagę na kolejność zdarzeń oraz umiejętność zawiadamiania poszczególnych służb ratunkowych jak też profesjonalne udzielanie pierwszej pomocy.

  13 października cała społeczność szkolna z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie wraz z przedstawicielami władz Powiatu Lubartowskiego wspólnie uczciła Dzień Edukacji Narodowej. O godzinie 11 odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych, poprzez które uczniowie klas pierwszych zostali włączeni honorowo do społeczności szkolnej. W hali sportowej Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej spotkali się uczniowie 9 klas pierwszych Technikum Zawodowego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1, uczniowie klas starszych, Dyrekcja, zaproszeni goście, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy niepedagogiczni szkoły. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Starosta Powiatu Lubartowskiego Fryderyk Puła, przedstawiciele Rady Rodziców w osobach przewodniczącego Krzysztofa Szysiaka, wiceprzewodniczącej Agnieszki Szatiło, skarbnika Izabeli Piasty i sekretarza Anny Grąciak.

  Uroczystość poprowadzili uczniowie maturalnej klasy 4 TB, Marek Gruba i Marcin Klej, którzy przywitali serdecznie wszystkich zgromadzonych i w imieniu społeczności uczniowskiej podziękowali nauczycielom za przekazaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie młodych umysłów.

  Uczniowie klas pierwszych, ślubując na Sztandar Szkoły w ten uroczysty i podniosły sposób stali się członkami naszej szkolnej rodziny. Tekst ślubowania odczytała wiceprzewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Monika Lesisz z klasy 2 TEK.

  Pani Dyrektor Hanna Borzęcka podkreśliła, iż 14 października to dzień wszystkich osób związanych ze szkołą, a także okazja, aby wspomnieć tych, którzy przez 87 lat tworzyli historię naszej szkoły.

  Wiele ciepłych słów wraz z cennymi radami skierowali do uczniów także zaproszeni goście. Starosta Powiatu Lubartowskiego Pan Fryderyk Puła zaznaczył, że bieżący rok szkolny został ogłoszony „Rokiem szkół zawodowych”. Pan Starosta uświadamiał młodzieży wartość szkolnictwa zawodowego oraz życzył nowoprzyjętym uczniom samych sukcesów. Na ręce przedstawiciela klas pierwszych złożył drobne upominki dla „pierwszaków” w postaci odblaskowych opasek, które zapewnią bezpieczeństwo w drodze do szkoły.

  Przewodniczący Rady Rodziców Pan Krzysztof Szysiak w imieniu rodziców złożył życzenia wszystkim pracownikom oświaty.

  Po części oficjalnej przyszedł czas na niespodziankę przygotowaną przez uczniów klas pierwszych, którzy w humorystyczny sposób przedstawili wzajemne relacje między uczniami i nauczycielami. Była to forma podziękowania dla nauczycieli za ich serce, oddanie dla uczniów, ciepłe słowa i troskę. W części artystycznej wystąpili: Katarzyna Bielińska, Magdalena Lisek, Gabriela Piekarz, Anita Serwin, Mateusz Stępień, Aleksandra Węgrzyn, Magdalena Włoszek, Weronika Zmysłowska z klasy 1TH, oraz Bartłomiej Grymuza, Grzegorz Machoń, Damian Małyska, Rafał Meksuła, Krzysztof Niedziela, Kamil Sykut, Rafał Szymański, Aleksander Woźniak z klasy 1TM. Młodszych kolegów wspierali: Ewelina Meksuła i Łukasz Grądek z klasy 4TB.

  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy wszystkim, którzy 14 października obchodzą swoje święto życzenia marzeń, które dają się urzeczywistnić, szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wytrwałości, aby służba wychowankom zrodziła wiele szlachetnych owoców.

  Galeria>>

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram