Media intrygują, zachwycają, czasem bulwersują. Prawdą jednak jest, że we współczesnym świecie nie możemy się bez nich obejść, a siła oddziaływania tej chyba najszybciej rozwijającej się dzisiaj gałęzi gospodarki doprowadziła do ochrzczenia mediów mianem IV władzy. III Interdyscyplinarna Olimpiada Wiedzy o Mediach, to ogólnopolska inicjatywa uczelni z całego kraju, szansa dla uczniów klas maturalnych, którzy chcą zdobyć jeden z 48 indeksów na kierunku dziennikarskim. To także okazja do zaprezentowania swoich refleksji na temat zmian jakie na przestrzeni lat dokonały się na rynku mediów i ich oceny w zakresie zagadnień etycznych i społecznych.
Internet, zwłaszcza wśród młodych obserwatorów rzeczywistości, w znacznym stopniu wyparł tradycyjne nośniki informacji i komunikacji społecznej, dlatego też temu zagadnieniu postanowiło poświęcić swoje eseje troje uczniów z klasy 4 TB, którzy po raz kolejny wzięli udział w Olimpiadzie. Kamil Kurowski w swojej pracy skupił się na zjawisku ironii, hejtu, mowy nienawiści, czyli tego co można, a czego nie wolno tolerować w mediach. Błyskotliwie i dobitnie ukazał zagrożenia wynikające przede wszystkim z braku poczucia odpowiedzialności za wypowiadane słowa i zaniku empatii w dzisiejszym świecie. Natalia Szubartowska i Eryk Symbor, rozpatrując zagadnienie komunikacji w erze cyfrowej, dostrzegli niezwykłe możliwości budowania relacji społecznych dzięki technicznej rewolucji w świecie mediów, ale też udowodnili, że nic nie zastąpi realnego kontaktu z drugim człowiekiem.
Prace całej trójki znalazły uznanie konkursowego jury i pozwoliły na awans do drugiego, okręgowego etapu Olimpiady, w którym to nasi uczniowie powalczą o miejsce w ,,Złotej dziesiątce” reprezentantów województwa lubelskiego w centralnym etapie konkursu.
Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy powodzenia 16 grudnia, kiedy w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, wraz z uczestnikami konkursu z całego województwa, przystąpią do testu wiedzy o mediach.
Joanna Lipska