Dzień Otwartych Drzwi odbył się w naszej szkole 26 kwietnia 2013r. Gimnazjaliści pod opieką uczniów i nauczycieli RCEZ poznawali tajniki pracy w różnorodnych zawodach poprzez uczestnictwo w pokazach narzędzi i urządzeń znajdujących się w pracowniach zawodowych w Centrum Kształcenia Praktycznego. Dla tych, którym przyjazna jest matematyka i języki obce, nauczyciele naszej szkoły stworzyli możliwość uczestnictwa w grach i zabawach matematycznych, językowych, oraz pokazach elektronicznych.
Jedną z licznych atrakcji organizowanych w szkole był konkurs savoir-vivre pt. ,,Kultura i obycie umilają życie”. W konkursie udział wzięły reprezentacje klas technikum zawodowego i zasadniczej szkoły zawodowej RCEZ. Celem niniejszego konkursu było upowszechnianie i doskonalenie zasad kulturalnego zachowania. Liczne zadania, wykonywane przez grupy, ukazywały troskę o wysoki stopień kultury osobistej i budowanie poprawnych relacji międzyludzkich oraz dały okazję do prezentacji wielu umiejętności naszych uczniów. Zawodnicy wykazali się wiedzą odpowiadając na wylosowane pytania, szybkością i precyzją w wiązaniu krawata i układaniu puzzli ze słynnymi cytatami dotyczącymi grzeczności. Udowodnili także swoją kreatywność i pomysłowość wykonując plakaty z ,,Kodeksem kulturalnego ucznia”, prezentując scenki sytuacyjne obrazujące właściwe i niewłaściwe modele zachowania, a także recytując wiersze o konkursowej tematyce. Zawodnicy prezentowali również przygotowane przez siebie nakrycia stołów oraz propozycje strojów na każdą okazję.
Zaangażowanie uczestników i duża doza humoru, sprawiły, że jurorzy mieli naprawdę trudne zadanie wyłaniając zwycięzców. Urocze konferansjerki z klasy II TEK, dbały porządek i miłą atmosferę, a także wzbogacały wiedzę uczestników konkursu o ciekawostki związane z zasadami savoir-vivre.
Po zakończeniu rywalizacji, wszyscy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek i z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników. Nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy odebrali przedstawiciele trzech pierwszych miejsc, klasa 2TEK, 1 TM i 1 TEK. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i podziękowania za udział w konkursie.
W sali historii odbywały się pokazy multimedialne z występami na żywo.
Wystąpili: Adam Dejko „SkRyTy” absolwent klasy 4TM prezentujący własne hip- hopowe utwory pt: „Moja miłość RAP”, „ Pozostanie pamięć” (utwór poświęcony 27 WDP AK); Karol Kozak z kl.2 TB w utworach na akordeon pt: „Libertango”, „Czardasz” oraz Wioleta Flisiak kl.1 TEK w utworach pt: „Nadzieja” i „Powrócisz tu”. Adam i Wiola zaprezentowali w duecie utwór autorstwa Adama pt: „Uciekinier”.
Prezentacje multimedialne zawierały sondy przeprowadzone wśród uczniów przez Kamila Banasia i Grzegorza Wójcika z klasy 3TB, przedstawienia teatralne w języku angielskim, przedstawienie z okazji 222 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w wykonaniu Eweliny Meksuły, Macieja Józwika i Marka Gruby z klasy 2TB, czołówkę studniówki z klasy 4 TM.
Całość prowadzili Przewodnicząca SU Katarzyna Szymczak z klasy 3 TEK i zastępca Damian Ferenc z klasy 2 TB. Oprawę techniczną przygotowali i prowadzili: Igor Nieścioruk 3TE, Karol Kędzior absolwent TM. Program artystyczny powstał pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Bułgajewskiej-Muzyki, Magdaleny Guz.
Organizatorzy przedstawień historycznych nawiązujących do zbliżających się wydarzeń z dnia 3 maja, zaciekawili gości wydarzeniami z życia szkoły z uczestnictwem rozśpiewanych artystów. W tej sali można było odnaleźć w kronikach szkolnych starszych kolegów i koleżanki, a może nawet i kogoś z bliskich, iż szkoła liczy już ponad 85 lat.
Na placu szkolnym odbyły się mini targi pracy z udziałem zaproszonych lokalnych przedsiębiorców i instytucji takich jak: PUP w Lubartowie, LFR w Lubartowie, LFRL filia w Lubartowie, PSS Lubartów, SPZOZ Lubartów, Bar Cukierniczy Maria Siej, bursa szkolna. Cała społeczność szkolna i przyszli uczniowie mogli wymienić informację na temat ofert pracy i organizacji pracy danych instytucji, które gorąco zapraszały do współpracy.
Doradcy zawodowi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Lublinie w ramach Dnia Otwartego przeprowadzili spotkania indywidualne i grupowe z uczniami klas III Gimnazjum, którzy gościli w naszej szkole. Zajęcia odbywały się w Centrum Multimedialnym naszej szkoły. Celem spotkań było uświadomienie wartości planowania kariery zawodowej i diagnoza predyspozycji zawodowych oraz pomoc w kreowaniu dalszej drogi edukacyjnej.
Jak wiadomo pracy zawodowej sprzyja sprawność fizyczna i znajomość zasad bezpieczeństwa dlatego zespół wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego stworzył możliwość realizacji się tym zakresie. Wspólnie z PCK rozegrały się mistrzostwa powiatowe w I Pomocy, w której nasi uczniowie zajęli II miejsce natomiast mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców 2012/2013 przedstawiały się następująco
Na dużej hali sportowej uczennice i uczniowie RCEZ, walczyli o tytuł mistrza szkoły w tenisie stołowym. Do zawodów przystąpiło pięć dziewcząt i 29 chłopców. Uczniowie rozegrali turniej tzw. „systemem rosyjskim”, to znaczy systemem pucharowym do dwóch przegranych spotkań. Każdy mecz grali do trzech wygranych setów, w secie do 11pkt.
Po rozegraniu spotkań stojących od początku na wysokim poziomie wyłonieni zostali mistrzowie RCEZ w roku szkolnym 2012/2013. Dziewczęta walczyły systemem „każdy z każdym” rozgrywając 10 spotkań.
Mistrzynią szkoły została Sajdłowska Marta z klasy 1 WA, kolejne miejsca zajęły: miejsce drugie Misiak Karolina z klasy 2W, miejsce trzecie Szalast Kamila z klasy 1 TH, czwarte zajęła Gryzio Paulina 1 TH , zaś piąta była Grzeszek Klaudia z klasy 2w. Wśród chłopców tytuł mistrza szkoły wywalczył Przemysław Powroźnik z klasy 2z, który nie miał sobie równych w rozgrywkach szkolnych.
Mamy nadzieję, że zaciekawionych uczniów gimnazjum i ich rodziców będziemy mogli gościć w progach naszej szkoły we wrześniu.