W dniu 14 marca 2024 roku uczniowie klasy 2TE i 3TE odwiedzili jedną z najlepszych uczelni w kraju korzystając z dni otwartych na lubelskich uczelniach wyższych.
Politechnika Lubelska to miejsce, które oferuje nieskończenie wiele możliwości, dlatego tegoroczne Drzwi Otwarte zostały połączone z Międzynarodowym Dniem Liczby Pi (π). Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, konkursów, inspirujących wykładów i prezentacji. Przed inauguracją przywitała nas absolwentka RCEZ Karolina Bartkowicz obecnie studentka Wydziału Matematyki i Informatyki na Politechnice Lubelskiej. Zaprosiła naszych uczniów do udziału w konkursie matematycznym, który wzbudził wiele emocji i ducha rywalizacji. Uroczyste otwarcie wydarzenia odbyło się we Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, w którym władze uczelni wraz ze studentami przywitali uczniów szkół średnich i nauczycieli. Uroczystość uświetnili swoimi występami lubelski kabaret FiFa-RaFa, który przybliżył studencką rzeczywistość z przymrużeniem oka, oraz Formacja Tańca Towarzyskiego GAMZA. Po części ogólnej nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć wystawę pojazdów Made In Politechnika Lubelska. Uczestniczyli w wykładzie Wyzwania XXI w inżynierii środowiska prowadzonego przez prof. dr hab. Artura Pawłowskiego oraz zapoznali się z ofertą kształcenia Wydziału Inżynierii Środowiska przedstawioną przez p. prodziekan ds. rozwoju dr inż. Anetę Czechowską-Kosacką. Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki odwiedzili Laboratorium Techniki Wysokich Napięć oraz Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. Uczestniczyli w pokazie Wyładowań elektrycznych w powietrzu dr inż. Przemysława Rogalskiego, prezentacji Laboratorium Automatyki Budynkowej dr inż. Jacka Majchera oraz pokazie modeli samochodów zdalnie sterowanych w skali 1:10 do jazdy w kontrolowanym poślizgu członków Koła Naukowego Semicon.
Z relacji uczniów wiemy, że największe wrażenie zrobiły na nich pokazy wyładowań elektrycznych w powietrzu i to najbardziej utkwiło w ich pamięci. Nawet Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii uzbrojone w świetne laboratoria, które mieli okazję zobaczyć, nie były dla nich tak spektakularne. Ze względu na to, iż nowoczesne pracownie mają na co dzień do dyspozycji w trakcie nauki w technikum elektronicznym.
Studenckie życie, możliwości rozwoju i perspektywy pracy, przybliżył naszym elektronikom absolwent Politechniki Lubelskiej i nauczyciel przedmiotów zawodowych Łukasz Najda wraz z Jackiem Bednarskim i Mariuszem Pułą, którzy sprawowali opiekę nad uczniami.
Dni otwarte to doskonała okazja dla młodych ludzi, aby zobaczyć, jak wygląda nauka na uczelni wyższej. Celowo wybraliśmy się z młodszymi klasami aby uczniowie mogli bardziej świadomie zaplanować swoją karierę zawodową. Wizyta na Politechnice Lubelskiej pozostawiła wiele pozytywnych wspomnień i inspiracji dla przyszłych studentów.
Łukasz Najda