Akcja #SzkołaPamięta w Bursie

Opublikowane 30.10.2023
Autor Dominika Gdula
Galeria:
 • Rok szkolny 2023-2024

 •  

 •  

 • Kronika szkoły

 • „Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

  W ramach akcji „Szkoła Pamięta” 2023 młodzież Bursy Szkolnej RCEZ Lubartów odwiedziła lubartowski cmentarz. Spacerując wśród alejek wychowankowie przekonali się, że mieszkańcy naszego regionu brali czynny udział w najważniejszych wydarzeniach historii naszego kraju: powstaniu listopadowym, powstaniu styczniowym, wojnie polsko- bolszewickiej, w wojnie obronnej 1939r., w walce z okupantem hitlerowskim w oddziałach partyzanckich oraz w oddziałach Żołnierzy Wyklętych. Ich mogiły mówią nam dzisiaj o poświęceniu i oddaniu ojczyźnie tego co najcenniejsze - życia.

  Młodzież uczciła pamięć bohaterów.

  Nad spokojem lubartowskiego cmentarza czuwają umieszczone na nagrobkach anioły. Wychowankowie wykonali zdjęcia zabytkowych nagrobków i urządzili ich wystawę w bursie.

  Wieczorem młodzież bursy miała okazję obejrzeć prezentację poświęconą zmarłym nauczycielom i wychowawcom RCEZ. Wychowankowie poznali ich dokonania, wspominali, że część zmarłych nauczycieli uczyła ich rodziców i zapisała się godnie w historii szkoły i regionu.

  Nauczyciel - wychowawca: Marta Ławnik

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram