Tydzień profilaktyki i promocji zdrowia w RCEZ

Email Drukuj PDF

W dniach  12-15 listopada odbył się w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie tydzień profilaktyki i promocji zdrowia. Działania profilaktyczne realizujące założenia Szkolnego Programu Profilaktyki, zajmują corocznie bardzo ważne miejsce w kalendarzu roku szkolnego.

W dbałości o zdrowie zarówno emocjonalne, jak i fizyczne naszych uczniów staramy się przekazywać szeroką wiedzę, która może uchronić naszych uczniów od podejmowania nieprzemyślanych decyzji, których konsekwencje ponosi się przez całe życie. Jednym z ważnych, naszym zdaniem, tematów w tej dziedzinie, jest profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia.  Dzięki współpracy z panią Elżbietą Budzińską i panem Łukaszem Semeniukiem w tym tygodniu prelekcje dla naszych uczniów przeprowadzili zaproszeni goście:
- lek. med. Beata Krajewska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Lublinie na temat krwiodawstwa i procedur zarejestrowania się jako dawcy szpiku,

-lek med. Przemysław Andrejuk specjalista ortopeda z SPZOZ w Lubartowie na temat  profilaktyki wad postawy u młodzieży   i wpływu aktywności fizycznej na pracę zawodową,

-lek. med. Ewa  Zając specjalista chorób układu krążenia z SPZOZ w Lubartowie na temat chorób i przyczyn nadciśnienia tętniczego,

-emerytowany nauczyciel wychowania do życia w rodzinie  na temat profilaktyki raka piersi,  przekazano informacje dotyczące sposobów zapobiegania nowotworom raka piersi,

-kosmetyczka Joanna Jezior na temat higieny i pielęgnacji skóry.

W dniach 13,14 listopada uczniowie skorzystali z  możliwości  pomiaru ciśnienia krwi. Pielęgniarka  pani Dorota Och odpowiadała na nurtujące uczniów pytania.

W akcjach wzięło udział około 420 uczniów. Cały tydzień w szkole był bardzo intensywny. Uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w odbiór przekazywanej wiedzy przez specjalistów.