XII edycja konkursu savoir –vivre

Email Drukuj PDF

,,Nie przeczym, że nasi synowie i wnuki

mają od starszych więcej książkowej nauki;

Ale na co dzień postrzegam, jak młódź cierpi na tem,

Że nie ma szkół uczących  żyć z ludźmi i światem. (...)

Trzeba się długo uczyć, ażeby nie zbłądzić

I każdemu powinną uczciwość wyrządzić.”

A. Mickiewicz Pan Tadeusz

Savoir-vivre, etykieta, kindersztuba, bon ton, tak w różnych językach określa się przestrzeganie zasad, ogładę towarzyską, umiejętność odpowiedniego zachowania się w konkretnej sytuacji i w określonym towarzystwie. To wiedza, która pozwala nam uniknąć uczucia zażenowania, towarzyskiego faux pas, nieporozumienia lub obrazy. Jak powszechnie bowiem wiadomo: ,,Kultura i obycie umilają życie”!

,,Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą” (A.Mickiewicz Pan Tadeusz)

Jak zachować dobre maniery na co dzień, poprawne zachować się w różnych sytuacjach, stosować etykietę na oficjalnych spotkaniach i przy innych okazjach? Na te i podobne pytania szukaliśmy odpowiedzi w XII już edycji konkursu savoir –vivre.

W konkursie uczestniczyło 5 zespołów klasowych, a wśród nich uczniowie Technikum Zawodowego i Branżowej Szkoły I stopnia nr 1, kształcący się w różnych zawodach: technik budownictwa, technik elektronik, technik mechanik, technik ekonomista, monter zabudowy i robót wykończeniowych. Poprawność wykonanych zadań oceniali członkowie komisji składającej się z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz wicedyrektor Magdalena Guz, a także nauczyciele: Joanna Lipska, Marzena Foltyn, Elżbieta Rola, Barbara Zalewska.

Uczestnicy rozpoczęli zmagania od konkurencji losowania pytań. Test sprawdzał zdobytą w szkole wiedzę o dobrych manierach, znajomości obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie. Uczniowie zaprezentowali się również w wielu konkurencjach, takich jak: kodeks kulturalnego ucznia-plakat, scenki rodzajowe, wiązanie krawata, pięknie nakryty stół, recytacja wiersza lub piosenki często własnego autorstwa, moda na dwie różne okazje, układanie puzzli, ,,jak to jest w innych krajach”-scenka obcojęzyczna, pokaz tańca towarzyskiego.

Najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie uczniowie:

I miejsce: klasa 1Tek  w składzie: Oliwia Karczmarz, Karolina Bartkowicz, Karolina Szczęsna, Sandra Jesionek, Małgorzata Abramczuk

II miejsce: klasa 1TB w składzie: Damian Oleksiński, Klaudiusz Madejski, Adrian Serwin, Jakub Wałach, Marcin Michowski

III miejsce: klasa 1TM w składzie: Patryk Borówka, Mikołaj Demczuk, Krystian Dobosz, Paweł Krupa, Michał Piskała

Pomysłowość i kreatywność uczestników w rozwiązywaniu zadań przyniosła uczniom wiele satysfakcji i przede wszystkim dobrej zabawy. Konkurs poprowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Anna Dawidziuk i Sebastian Szydłowski z klasy 3TB.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

Elżbieta Rola

Galeria>>

 

Wiersz "Savoir vivre" autorstwa kl. 1TEk - Małgorzata A. Karolina S.

Savoir vivre zasad kilka,
Do ich nauczenia wystarczy chwilka.
Bo dobre zachowanie to podstawa,
I często też dobra zabawa.
Czy to impreza czy urodziny?
Zachowajmy się najlepiej jak potrafimy.
Bądźmy mili, uprzejmi i szczerzy,
Ponieważ tak należy.